Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

पृथ्वीमा ठूलो संकट आउँदै, मानव जीवन सबैभन्दा बढी खतरामा

पृथ्वीमा ठूलो संकट आउँदै, मानव जीवन सबैभन्दा बढी खतरामा ! मानव जीवन मुल्यवान छ, तर पृथ्वीमा ठूलो संकट आउँदैछ; मानव जीवन सबैभन्दा बढी खतरामा छ भन्दा हामी आश्चय चकित हुन सक्छौ । हो अमेरिकाका तीन विश्वविद्यालयले पृथ्वी ‘नयाँ चरणको संकटतर्फ’ प्रवेश गरेको डरलाग्दो अध्ययन प्रतिवेदन सार्वजनिक गरेका छन् । पछिल्ला वर्षहरुमा देखिएका संकट ६ करोड वर्ष अगाडिकोझैं रहेको निष्कर्ष निकाल्दै प्रतिवेदनमा भनिएको छ–‘पहिलो बाटो मानव विनाशको हुनेछ ।’

स्टानफोर्ड विश्वविद्यालयको नेतृत्वमा प्रिन्सटन बर्कले जस्ता ख्यातीप्राप्त विश्वविद्यालयको अनुसन्धान प्रतिवेदनमा मेरुदण्ड हुने जीव लोप हुने दर सामान्य अवस्थाभन्दा ११४ गुणा वृद्दि भइरहेको जनाइएको छ । यस प्रकारको निष्कर्ष गतवर्ष ड्युक युनिभर्सिटीको एउटा सोधका बारेमा साइन्स एडवान्सेज जर्नलमा छापिएको हो । सोधकर्तामध्येका एकजनाले भने,‘हामी लोप हुन लागेका जीवहरुको पंत्तिमा छैठौं स्थानमा प्रवेश गरिसकेका छौं ।’ छैटौं चरणको ठूलो विनाशतर्फ अघि बढेको अनुसन्धानकर्तामध्येका एकले जनाएका छन् । यस्तैखाले डरलाग्दो अवस्था साँढे ६ करोड वर्ष अगाडि देखापरेको र त्यसबेला डायनोसर जस्ता जनावर लोप भएको थियो ।

अनुसन्धानको नेतृत्व गरेका गेरारडो सेबालोस भन्छन्–‘अहिलेकै अव्यवस्थालाई छाडिदिने हो भने हाम्रा थुप्रै प्रजातिलाई पुनर्जीवन पाउन लाखौं वर्ष लाग्नसक्छ  र मानव पनि प्रारम्भिक चरणमा लोप हुनेछ’  । प्रतिवेदनमा सन् १९०० यता मात्र ४०० भन्दा बढी त्यस्ता प्रजातीहरु हराएको दाबी गरिएको छ । वैज्ञानिकहरुको अनुसार यति ठूलो नोक्सान सामान्यतया १०,००० वर्षमा मात्र हुने गरेको छ । स्टेनफर्ड युनिभर्सिटीका प्रोफेसर पल एलिर्चले हामी आफैें आफू बसेको हाँगा काटिरहेको बताए ।

पृथ्वी अत्यधिक तात्दा जीवन भएका सबैखाले प्राणी सखाप भएका थिए । जलवायु परिवर्तन, बढ्दो प्रदुषण, जंगलको विनास र चर्को खडेरी जस्ता कारणले यो संकट निम्तिन थालेको विज्ञान जर्नलमा छापिएको अनुसन्धान रिपोर्टमा उल्लेख छ ।

भिडियो हेर्नको लागि तलको लिक क्लिक गर्नुहोला : 

Gopal Bhandari

गोपाल भण्डारी

http://gopalbhandari.com.np

साइन्स इन्फोटेक

साइन्स इन्फोटेक अनलाईन पत्रिका हो ।

%d bloggers like this: